YÜKLENİYOR

Süspansiyon Testi

Süspansiyon Testi
Süspansiyon testini bilgisayar destekli tam otomatik makinamız ile yapmaktayız. Bu test ile aracınızın amortisör sağlamlık durumu, süspansiyon denge durumu ve araç içi gürültü gibi birçok testi grafikler ile yazılı olarak sunmaktayız.
 
SÜSPANSİYON BÖLÜMÜ
Tüm dünyada güvenirliği otomotiv sektörünce onaylanmış test cihazı MAHA SÜSPANSİYON TESTİ ile aracınızın sağlam yol tutuşu için gerekli olan en önemli öğeleri sağlam bir amörsitör ve dengeli bir süspansiyona sahip olup olmadığı raporlanır. Süspansiyon testi cihazı her ay düzenli olarak kalibrasyon ve bakımı yetkili servislerce yapıldığından hata payı bulunmamaktadır. Bu ölçümler sırasında;
 
Dört tekerleğin de minimum çekiş kuvveti
Minimum tutuş frekansı
Araç ağırlık ölçümleri
Vibrasyon prensibi ile kuvvetin ölçülmesi
EUSAMA kriteri testi
Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü
Yapılmaktadır.
 
Süspansiyon Nedir?
Sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasına, yastıklama görevi yapan, elastik elemanların meydana getirdiği mekanik bir düzen. Süspansiyon düzeninde yay, amortisör ve lastik takozlardan faydalanılır. Otomobilin lastikleri dahi süspansiyon düzeninin bir parçasını teşkil eder.
 
Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır?
Süspansiyon sisteminde tekerler, çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı ya da yukarı hareket ederek arabaları düz bir sistemde tutar ve her engebede titremesini önler. Aslında süspansiyon sistemi, bu görevini yerine getirirken, bir nevi fırlatma sistemi şeklinde çalışır. Yaylara gelen darbeyi yumuşatır ve onu tam tersi yönde iletir. Böylece sarsıntının hissedilmemesini sağlar. Yolda araba ilerlerken, bu tür engebeler ve sarsıntılar durmadan devam eder. Böyle bir darbe geldiği anda süspansiyon bu darbeyi ters yöne iterken arabanın fırlatılmasını engelleyecek başka sistemlere de gerek vardır. İşte amortisörler de bu görevi görür.
 
Süspansiyon Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur?
Süspansiyonların tam randımanla çalışabilmesi için temelde iş birliğine girmek zorunda olduğu 5 farklı parça vardır. Bu parçalar; Yaylar, Amortisörler, Askı Sistemleri, Denge Çubukları ve Rotiller’dir.
 
Süspansiyon Test Cihazında Yapılan Kontroller:
 
Amartisör ve yay kontrolü
Viraj Demiri kontrolü
Salıncak kontrolleri
Rot mili ve rot başı kontrolleri
Tekerlek bilyaları kontrolleri
Yürür aksama ait organlar olarak
 
Aks mili kontrolü
Kardan Mili şaft kontrolü
Test sonrası vereceğimiz rapor sonucuna göre, aracınızın amortisörlerinin yüzde kaç sağlıklı olduğunu ve rot ayarının düzgün olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Viraj Denge Çubuğunun Görevi Ve Kontrolleri. Viraj Denge çubuğu yol tutuşunda ve özellikle de virajlarda büyük bir görev üstlenir. Bu organın görevi aracın viraj esnasında sağa veya sola esnemesi sırasında oluşacak kasanın yana yatmasını en aza indirgemektir. Yani arabanızla girdiğiniz virajda, arabanızın kasasının, viraj dışarısında kalan bölümü ile viraj içerisinde kalan tarafı arasındaki farkı en aza indirgemektir. Bu parçada olabilebilecek bir eğiklik yamukluk veya hiç olmaması (sökülmüş olması) Aracın viraj içerisindeki normal seyir hızının düşmesi, yol tutuşunda büyük bir kayıp yaratacak bunun yanı sıra, viraj içerisine girildiğinde amartisör ve rulmanlara binen yük artacaktır. Küçük bir miktarda olsa fren üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Ön takım düzeni için birden fazla organ görev üstlenmekte. Bunlardan bir tanesi de alt salıncaklar. Bu salıncakların görevi araç tekerleği herhangi bir çukura girdiğinde, olabilecek zararları önlemektir. Arabanın sağ ve sol tekerleğinin altında yer alır. Bu salıncaklar ile araba tekerlekleri araç şasesine bağlanır. Fakat derin ve büyük bir çukura sert bir şekilde girildiğinde, salıncaklar zarar görebilir. Salıncağın kendi bünyesinde de bir organ vardır. Salıncak burcu. Salıncağın görevini yerine getirmesinde ilk yardım ekibi gibi görev alan salıncak burcunun bir diğer ismi de salıncak fişeğidir. Salıncağın Zarar görmesi durumunda olabilecek sorunlar şu şekildedir:
 
Kasis ve tümseklerden geçer iken, özellikle yağışlı havalarda ön takımdan gelen gıcırtılar.
Salıncakta olan problem sebebi ile amartisörler deki anormal sertlik
Kasis ve tümsekler den geçerken direksiyon simidinde ki titremeler.
Ani ve sert frenlemelerde frenlerin, sağa sola kayması sebebi ile olan titremeler.
Çaycuma Oto Ekspertiz
Otomobil almak konusunda kararlıysanız, bulduğunuz seçeneklerin hepsinin belirli kıstaslara uygun olmadığını söylemek isteriz. İkinci el araç alırken, alıcıların kafasının karışması normal. Sonuçta bu arabaların ne şekilde kullanıldığı bilinmiyor. Peki bu konuda çeşitli testler yapılsa ve sonuca göre karar verilse? Ertuğrul Oto Ekspertiz olarak ekibimizle birlikte tam olarak bunu yapıyoruz. Aracınızı seçin, aracınızın sırlarını size biz söyleyelim.
 
Araçlarda birçok farklı bölüm bulunur. Bu bölümlerin ayrı ayrı testleri tarafımızca yapılır. Biz anlaşmalı şirketlerle çalışmıyoruz. Hem alıcı hem de satıcı bizim için önemli. Bu nedenle tarafsız şekilde, objektif değerlendirmeler yapıyoruz. Bunu yaparken de teknolojinin getirdiği yenilikleri takip ediyoruz. Konusunda uzman olan ekibimiz her bölüm için ayrı değerlendirme yapıyor ve bunları toplayıp tam sunum oluşturuyor.
 
Farklı araç olanakları vardır. Bunların hepsinin belli başlı sıkıntıları olabilir. İkinci elde böyle şeylerle sık karşılaşılır. Önemli olan bazı önemli ayrıntıların sorunsuz olması. Mesela bazı orijinal parçaların değişmiş olması, arabanın değerini düşürebilir. Bu gibi durumlara dikkat temeli. Arabadan zarar etmek çok da mantıklı değildir. İşte bu noktada alım işlemi öncesinde ekspertiz desteğinin profesyonel olarak alınması birçok sorunun önüne geçer.
 
Süspansiyon Ne Demek?
Süspansiyon sarsılmaların etkisini azaltan bir düzendir. Araçla zemin arasında yastıklama görevine sahiptir. Yapısına baktığımız zaman, elastik elemanların meydana getirdiği mekanik bir düzen olduğunu görüyoruz. Genel anlamda süspansiyon düzeni içinde araba lastikleri de yer alır. Buna ek olarak amortisör, yay ve lastik takozlar vardır.
 
Süspansiyon Sisteminin Çalışması
Araçlarda tekerler belirli düzeyde tümsel ve çukurlar seviyesinde yaylanır. Burada yer alan süspansiyon özelliği sayesinde yaylanmalarla sarsılmaların önüne geçilir. Araba böylece düz bir sistemde içinde kalır engebelerde titremelerin önüne geçilmiş olur. Süspansiyon sisteminin bir nevi fırlatma sistemi mantığında çalıştığını düşünebilirsiniz. Bu sayede, yaylara gelen engebe darbenin yumuşamasını ve tam tersi istikamete gitmesini sağlar. Çok engebeli bir yolda gidiyorsunuz ve darbe ile engebeler yoğun olarak devam ediyor. İşte böyle zamanlarda süspansiyon bir yandan darbenin fırlatılmasını bir yandan ters yönlere fırlatılmasını sağlar. Bu durumda ihtiyaç duyulan diğer sistemler konusunda amortisörler yardımcı olur.
 
Süspansiyon Bölümü Testi
Süspansiyon Bölümü Testi
 
Süspansiyon Sisteminde yer Alan Parçalar
Süspansiyon sisteminin tam randımanlı olarak çalışması gerekir. İşte böyle bir durum için de ihtiyaç duyduğu, bir bütün olarak kullanılmasını sağlayan ek parçalar vardır. Bunlar;
 
Askı sistemleri
Yaylar
Rotiller
Denge çubukları
Amortisörler
Tüm parçaların salih şekilde çalıştığı sistemlerde herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle kontrollerin yapılırken sistem komple ele alınmalı ve incelenmelidir.
 
Süspansiyon ve Testler
Süspansiyon testi ile kullanılan sistemin ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Böylece bakım gerekiyorsa, bakım ve yenilemeler yapılır. Bu konuda tüm dünyada onaylanmış olan test sistemlerini kullanıyoruz. Aynı zamanda bu test cihazı da her ay rutin kontrollerden geçer. Özellikle ileri teknoloji ürünler sayesinde uygulamalar daha kolay yapılır. Kısa zaman içinde işlemler tamamlanır. Bu da otomotiv sektöründe ilerlemiş olan teknolojinin büyük bir avantajıdır.
 
Süspansiyon testi cihazı kalibrasyon ve bakımı cihazlarla her ay düzenli şekilde yapılır. Bu da hata payının önüne geçilmesine neden olur. Ölçümler esnasında;
 
Minimum tutuş prensibi,
Araçların ağırlık ölçümleri,
Dört tekerleğin en düşük çekim kuvveti,
Vibrasyon prensibi kullanılarak kuvvetlerin ölçülmesi,
EUSAMA kriteri ve bunun test uygulaması,
Her tekerleğin ağırlık ölçümü yapılır.
Bu uygulamaların yapılmasıyla sistematik olarak takip edilen bir durum ortaya çıkar.
 
Ertuğrul Oto Ekspertiz Hizmeti
Çaycuma Ertuğrul Oto Ekspertiz olarak en yeni teknoloji ürünlerini kullanıyoruz sadece uzmanlık alanımız olan otomobil bölümünü kullanıyoruz. Araçların tüm ekspertiz muayene ve testlerini yapıyor daha sonra raporunu ayrıntılı olarak sunuyoruz. Üstelik gerçekleştirmiş olduğumuz testlerin hata payları sıfırı yakın. B ilgisayar ortamında tüm bilgileri teknik verilerle birleştiriyoruz. İlgili her detay konusunda araç sahibi ve aracı almayı düşünen kişi bilgilendirilir.
 
Hizmetlerimiz arasında tam kapsamlı oto ekspertiz raporu vardır. Bunun dışında;
 
Süspansiyon testi
Yanal kayma testi
Ön takım boşluk ve arıza ekspertizi testi
DYNO (Motor Gücü) testi
Muayene öncesi hazırlık
Kaporta boya ekspertizi
Fren testi bulunur.
Testlerin hepsi ayrı özelliklerdedir. Bu nedenle uygulamalar farklı olur. İşte tam da bu sebepten dolayı, detayların profesyonel ekipler tarafından değerlendirilmesi gerekir.
 
Ekspertizin Profesyonel Ellerde Yapılmasının Faydaları
Ekspertiz işlerinin profesyonel eller tarafından yapılması gerekir. Araç alım sürecinde bir arızanın devamı olabileceğiniz ve hatta bu arızanın sizi daha sonraları büyük zarara sokabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle arızalar ertelenmemeli. Yeni bir araç alıyorsanız, daha evvel nasıl arızalara sahip olduğunu bilmelisiniz. Hatta o anda aracın tüm ölçümleri yapılmalı ve sorun varsa, ona göre müdahale edilmelidir. Ekspertiz raporları sayesinde durumun ne noktada olduğu anlaşılır. Son teknolojinin kullanılması da avantajdır. Böylece hata yapma payı azalır.
 
Araç alım sürecinde yanınızdayız. Yapmış olduğumuz testlerle gerek süspansiyon gerekse diğer bölümler konusunda etkin rapor sunuyoruz. Ayrıntılı raporun olması, aracı tanımanız için önemlidir. Böylece sonradan zarar uğramaz ya da kazalara mahal verecek durumlar yaşamazsınız.
 
Mutlaka araçların kontrolünü detaylı şekilde yaptırmalısınız. Üstünkörü yapılan testlerin sonucunda sapmalar olabilir. Biz eğitimli ekibimizi iyi bir teknolojiyle birleştiriyoruz. Bu da yanılma payının ortadan kalkmasına neden oluyor. Ekspertiz ve raporlar konusunda bize ve ekibimize güvenebilirsiniz.