YÜKLENİYOR

Motor Performans Testi ( Dyno )

Motor Performans Testi ( Dyno )
Motor performans testi dinamometre cihazı kullanılarak yapılmaktadır. Dinamometre manuel, otomatik şansuzmanlı önden çekişli veya arkadan itişli araçlarda motorun gücünü ve torkunu ölçmeye yarayan cihazdır.
 
Motor beyni arıza kontrolü, Şanzıman beyni arıza kontrolü, ABS beyni arıza kontrolü, Airbag beyni arıza kontrolü, Elektronik aksam arıza kontrolü yapılarak arıza kaydı varsa ortaya çıkar. 
Motor performans testi dinamometre cihazı kullanılarak yapılmaktadır. Dinamometre manuel, otomatik şanzımanlı önden çekişli veya arkadan çekişli araçlarda motorun gücünü ve torkunu ölçmeye yarayan cihazdır.
Motordaki en ufak düzensizlikleri dahi grafiklerle gösterir bu grafiklerde ateşleme sistemini ve yakıt emme sistemini de görmekte mümkündür.
Ayrıca modifikasyon öncesi ve sonrası ölçümler sayesinde yapılan işlemlerden kazanılan gücü tespit ediyoruz.
 
TEST NOKTALARI
 
Beyin Ölçümü
Tork Ölçümü
Aktarma Organları
Şanzuman
Kavrama Noktaları
Güç Kayıpları
Devir Kontrolleri
Yağ Kaçakları
 
RAPORLAMA VE DETAYLAR
Raporlama kısmında elektronik ortam ve ölçümlerden aldığımız tüm verileri raporlama sayfalarına aktararak değerlendirmeler yapılır ve müşteriye tüm detaylar aktarılır.
 
MOTOR PERFORMANS TESTİ
Bir insan için kalp ne demek ise, araba içinde motor o demektir. Aracın kalbi olan motorun herhangi bir yerinde olan sorun, arabanın diğer tüm aksamlar mükemmel olsa bile ekspertiz değerini oldukça düşürecektir. Bu sebeple özellikle 2.el arabaların motor performans testi uygulamasına muhakkak girmesi gerekmektedir. Aracın motor performans testi dynometre denen bir cihaz ile yapılmaktadır. Dynometre motorda mevcut olan en ufak bir düzensizliği bile grafikler ile gösterir. Ayrıca bu grafiklerde ateşleme sistemi ve yakıt emme sisteminin de çalışma şeklini ve düzenini görmek mümkündür. Dynometre sadece motor gücünü ölçmek ile kalmaz aynı zamanda;
 
Motor soğutma hortumları ve sızdırmazlık kontrolleri
Motor yağı kontrolü
Akü kontrolü
Antifiriz kontrolü
Şanzuman ve diferansiyel kontrolleri
Ses izolasyonu kontrolleri
Motor koruyucu kapak kontrolleri
Motor elektrik ve tesisat kontrolleri
gibi kontrollerde dynometre cihazı sayesinde kontrol edilebilmekte ve olası sorunlar görülebilmektedir.
 
Güvenli sürüş için motor bakım ve kontrollerinin motor performans testi aracılığı ile düzenli olarak yapılması motorun sağlığı dolayısıyla arabanız sağlıklı çalışması açısından çok önemlidir.
 
Çaycuma oto ekspertiz firmalarının pek çoğunda motor performans testi yapılmaktadır. Elbette yapılan testlerin sonucunu yorumlamakta bir o kadar ustalık gerektiren bir durumdur. Firmamız da kullanılan cihazların yanı sıra işinin erbabı ustalarımızda cihazların ölçümleri ve kendi bilgi birikimlerini harmanlayarak hata payını sıfıra indirmekte ve sizin güvenli bir sürüş yapmanızı sağlamak için çalışmaktadırlar